طراحی هویت بصری برند

طراحی هویت بصری برند

 

 

هویت بصری چیست؟

هر فردی دارای مجموعه ای از ویژگی ها است. از نام خود گرفته تا جنبه های شخصیتی و ظاهری، که آنها را برای دیگران به یاد ماندنی و قابل تشخیص می کند. داشتن هویت مشخص و هویت بصری نه تنها برای انسانهای جامعه، بلکه برای برندها و شرکتها نیز مهم است. با این وجود چگونه می توان بدون داشتن هویت بصری شناخته شد؟ یک هویت بصری خوب باید در اولویت هر استراتژی تجاری قرار گیرد. هنگامی که به خوبی توسعه داده شود، روند جذب مشتریان شگفت انگیز و آسان تر خواهد شد. هنگامی که هویت بصری ضعیف است و یا ضعیف توسعه یافته است، واقعیت تلخ این است که، هیچ کس برای کسب و کار شما ارزش قائل نخواهد شد. 
هویت بصری می‌تواند اهداف یک کسب و کار را مشخص نماید. هر چه هویت بصری در برند از شرایط ایده آل تری برخوردار باشد، می‌تواند برند را در ذهن مشتریان ماندگار نماید. 

اهمیت هویت بصری برند

هویت بصری ترکیبی از چندین عنصر گرافیکی و  بصری است که در کنار هم، هویت یک شرکت را معرفی می نمایند. این هویت شامل ارزشها و دیدگاههای آن کسب و کار نسبت به جهان و جامعه است. اگر هنوز مفهوم هویت بصری برای شما روشن نشده است، سعی کنید موقعیت هایی را به خاطر بسپارید که در آن مردم می گویند: ( هر وقت کسی را با لباس مجلسی مشاهده می کنم، دوستم را به یاد می آورم ). این علامت تجاری اوست و یا ( پسر دوستم، اطلاعات زیادی درباره فیلم ها می داند. من هر زمان مراسم اهدای جوایز فیلم را نگاه می کنم، او را به یاد می آورم ). یک دقیقه به همه ویژگی های کسب و کار خودتان فکر کنید، اعم از ویژگی  های  فیزیکی یا غیره. کدام رفتار ها و خصوصیات در شرکت و کسب و کار شما ویژه است؟ به آنها توجه کنید. آن ویژگی هایی که در نظر دیگران برجسته است و به نوعی کسب و کار شما را با آنها می شناسند آنها را در کناری یادداشت نمایید. حتی جنبه هایی که در کسب و کار شما وجود دارد و مورد علاقه شما نیست، به همه آنها توجه کنید چرا که همه آن ها برای شکل دهی و شناخت هویت بصری و طراحی هویت بصری برند مهم هستند. برخی از این موارد، حالت هایی هستند که مختص شما و کسب و کار شما می باشند. مانند نام و تصویر برندی که دارید. آنها  فقط متعلق به کسب و کار شما است و شما را از دیگران متمایز می کند. این ها بخشی از هویت و شخصیت کاری و تجارت  شما را تشکیل می دهند، این موارد مهم هستند.

برای اینکه یک برند به طور مساوی و به طور مثبت شناخته شود و در جایگاه خود موفق شود، لازم است آن را تعریف کرده و بهترین ویژگی های آن را برجسته نمایید، و آن را منحصر به فرد و جالب جلوه دهید. به این ترتیب، هنگامی که مشتری در حال خرید است و یا در حال تصمیم گیری است،  نام تجاری و برند کسب و کار شما در یاد او متجلی می شود. مجموعه جنبه هایی که هویت بصری را تشکیل می دهند بسیار فراتر از یک کارت ویزیت است، تا بتواند مشتریان احتمالی را از نظر زیبایی ظاهری جذب نماید. اساسا آن جنبه های هویتی را شخصیت personality می نامند. هرچه از استراتژی های موفق تر و کاربردی تر، به جهت ساخت یک هویت بصری برای برند تجاری خود استفاده نمایید، فضای ذهنی بیشتری را در ذهن مشتریان تصاحب کرده اید. از این رو هستند برخی از شرکت ها که به دلیل استفاده از استراتژی های مناسب،  هویت بصری برند خود را به خوبی توسعه داده تا جایی که در برابر ذهنیت مشتریان، فقط با رنگ هایشان شناخته می شوند. برخی از عناصر تشکیل دهنده هویت بصری عبارتند از: لوگو، تایپوگرافی، رنگ و  عناصر تبلیغاتی، به عنوان مثال بروشورها، پوسترها و تابلوهای تبلیغاتی و عناصر تبلیغاتی رسانه های اجتماعی مانند تصاویر پست ها، آواتارها و تصاویر روی جلد.

 

طراحی هویت بصری برند

 

اجزای هویت بصری چیست

طبق آمار برای برخی از مشتریان، اگر طرح برند جذاب نباشد، دیگر به محتوای و محصول آن شرکت توجه نمی کنند. موفقیت و اثرگذاری هویت بصری و مارک تجاری باعث می شود تا حدود 3 برابر بیشتر کسب و کار شما دیده شود. اجزای اصلی هویت بصری سه مورد می باشد: لوگو، رنگ، فونت ها و تایپوگرافی
لوگو (لوگوساین یا تایپوگرافی)، کاراکتر یا ماسکات، رنگ سازمانی و رنگهای فرعی، فونت، ساختار چاپی، ساختار بسته بندی، ساختار تبلیغاتی، ساختار شبکه های اجتماعی و صفحات وب و مواردی دیگر


1- لوگو

لوگو نمایشی بصری از نام تجاری و نماد گرافیکی از کسب و کار شما و هویت کاری شما است. لوگوی برند شما، باید شامل تصاویری باشد که به یاد ماندنی بوده و در ذهن مشتریانی که آن را می بینند بماند. همچنین باید نشان دهد که کسب و کار شما چه هدفی دارد. یک لوگوی عالی، کسب و کار را به شکل شگفت انگیزی در ذهن کسانی که به آن نگاه می کنند به یاد ماندنی می نماید.


2- رنگ

برای بیش از 90 درصد از مشتریان، رنگ برند تجاری نقش اساسی در تصمیم گیری خرید آنها دارد. رنگ باید متناسب با احساسات و پیامی باشد که برند می خواهد منتقل نماید. بر این اساس مشاهده می شود که شرکت های مالی، بیشتر از تلفیق رنگ سبز و طلا استفاده می کنند، در حالی که استفاده از نقره و مشکی و طلا برای کسب و کار هایی که اقلام لوکس می فروشند، بکار گرفته می شود. به این فکر کنید که چگونه می توانید رنگهای خود را تغییر دهید تا برند شما خاص شود.


3- فونت ها و تایپوگرافی

نوع انتخاب فونت و جایگشت های حروف و نوع مدل متن برند شما، بر هویت بصری و نام تجاری شما و نحوه تاثیر آن بر مشتریان بسیار موثر خواهد بود. به همین خاطر است که سبک تایپوگرافی، نوع خط، انحناها و فاصله و غیره، شخصیت برند را منعکس و تعریف می کند. فونت هایی که با فضای سفید و تصاویر خلاقانه احاطه شده اند، بسیار مجلل و مدرن و مینیمالیستی به نظر می رسند. در هر صورت، احساساتی که سعی می کنید با رنگ های خود در برند استفاده نمایید و به مشتری انتقال دهید،  باید با سبک تایپوگرافی استفاده شده همسو باشد.

تفاوت هویت برند با هویت بصری برند چیست؟

فرایند برندسازی یا همان هویت بصری فرایند پیچیده ای است، برای همین باید آن را درک کرد و نمی توان تنها مشاهده نمود. این فرایند باید به طریقی باشد که مشتریان وقتی به کسب و کار شما توجه می کنند، هدف کاری شما را متوجه شوند و برند شما را به یاد خود بسپارند. برندسازی یک تجربه است. این همان دلیلی است که می تواند مشتریان را با کسب و کار و هدف شما مرتبط نماید. اما هویت برند ملموس است، مانند نمای برند. نحوه نمایش بصری، خود یک تجارت است. هویت برند چیزی است که می توانید مشاهده نمایید. هر چه این فرایند با دقت و با ظرافت انجام شود، به رسمیت شناختن یک نام تجاری را ارتقا می بخشد، این همان فرایندی است که آن را از بقیه متمایز می کند. همه جنبه های بصری یک نام تجاری را می توان به عنوان هویت برند در نظر گرفت. برخی دیگر، آن را هویت کسب و کار می نامند. آنچه مهم است، این است که عناصر تشکیل دهنده یک هویت برای یک برند، کاملا به وجود نقطه های تماس با مشتری و یا نوع برنامه های کاربردی که اعمال می نمایید بستگی دارد.

اهمیت نام برند در هویت بصری

از ویژگیهای مهم نام برند، متمایز بودن آن نسبت به نام برندی است که دیگر رقبا برخوردارند. با توجه به شباهت هایی که در کیفیت و کمیت محصولات وجود دارد، معمولا مشتریان برای توجه به محصول و خرید در ابتدا با شخصیت و هویت بصری برند ارتباط می گیرند. هویت بصری برند و تصویری که از برند شما برای مشتریان نمایان می شود، به تنهایی برای اثبات اهمیت هویت بصری برند شما بر اساس داشتن یک نام تجاری قوی بیش از حد کافی است. یک ثانیه به مک دونالد فکر کنید. اولین تصویری که به ذهن شما میرسد چیست؟ لوگوی آن؟ یا نوع لباس فرم کارکنان؟ طراحی داخلی که استفاده کرده است؟ از این شاخصه ها اکثر رستوران های مک دونالد در سراسر جهان استفاده می کنند.

تاثیر طراحی لوگو در هویت بصری

طراحی لوگو بر اساس رنگ آمیزی و نوع استفاده است آبجکت های مختلف، می ‌تواند برای مشتری از معنی و جذابیت خاصی برخوردار باشد. نوع  طراحی لوگو باید با هدف و نوع خدمات و کسب و کار شما مطابقت داشته باشد. این اتفاق می تواند در شکل گیری هویت بصری کسب و کار شما بیشترین تاثیرگذاری را ایفا نماید. به همین خاطر زمانی که برای کسب و کار خود قصد طراحی لوگو دارید، قبل از هر چیز چشم انداز و جایگاه کسب و کار خود را با دیگر رقبا مقایسه نمایید.

تاثیر تعیین رنگ های سازمانی در یک هویت بصری چیست؟

در برندسازی، تاثیر رنگ در نگاه مشتری به اندازه یک لوگوی جذاب اثرگذار است. می توان به جرات گفت مهمترین عاملی که می‌تواند برند را در برابر برند رقبا ماندگار تر نماید، نوع انتخاب رنگ در آن می باشد. انتخاب رنگ مناسب برای برند به جهت تشکیل هویت بصری، این قدرت را دارد که مشتریان را تحت تاثیر قرار دهد. رنگ ‌ها می‌توانند شعار و پیام یک سازمان را در قالب برند معرفی نمایند. به طور مثال رنگ سفید بر اساس علم روانشناسی ذهنیت انسان را به امید و صلح هدایت می نماید. برخی از رنگ ها در ذهن مشتریان حس وفاداری و اطمینان را ایجاد می نمایند برخی از رنگ ها حس نا امیدی را در ذهن آنها به وجود می آورد.

 

تاثیر طراحی لوگو در هویت بصری

 

اهمیت طراحی هویت بصری در برندسازی و کسب و کار شما

پس زمینه قرمز با لوگوی سفید، یک توپ قرمز کوچک در کنار رنگ زرد یا نارنجی و یا مدل های دیگر، توانستند برای برندسازی ایده فوق العاده ای باشند. اگر به کوکاکولا، مسترکارت و مک دونالد فکر کرده اید، تازه ثابت کرده اید که سرمایه گذاری روی یک هویت بصری خوب، یک استراتژی عالی برای تقویت شناخت برند نیاز دارد. به دلایل مختلف اجرای استراتژی های مناسب بر روی هویت بصری برند بسیار اهمیت دارد، اما یکی از دلایل اصلی این است که به شما امکان می دهد به صورت تصویری و کاربردی در نگاه اول مشخص نمایید که شرکت چه هدف و چه آرمان هایی دارد. تصور کنید اگر مک دونالد لوگو یا پالت رنگ مشخصی نداشت. احتمالا در میان سایر رستوران های فست فود گم می شود و فرصت برجسته شدن و جلب توجه مشتریان در سراسر جهان را از دست می داد. بنابر این هیچ کس بدون هویت وجود ندارد و همین امر در مورد مارک ها نیز صدق می کند.

تأثیر برند بوک در هویت بصری برند

برند بوک می تواند پیش نمایشی از عملکرد ها و اهداف برند را در اختیار مشتریان قرار دهد. زمانی که قصد دارید به جهت خلق برند برای کسب و کار خود گامهای اولیه را طی نمایید، تنها چیزی که می تواند در قالب یک پکیج مطلوب و کامل تمامی اهداف و توضیحات کاری شما را به جهت طراحی بهترین برند مشخص نماید، داشتن یک برند بوک منحصر به فرد می باشد. طراحی یک برند بوک آنقدر قابلیت دارد که از کلیه اعتبار ها، فعالیت ها و ارزش های یک برند دفاع نماید. برای طرح های منحصر به فرد و گزینه های چاپ عالی، می توانید با ما درارتباط باشید.

هزینه و قیمت طراحی برند

قیمت طراحی برند بر اساس فعالیت های انجام شده مشخص می شود. در ابتدا نیاز است که جلسات مختلفی برای تعیین نیازها و اهداف کسب و کار ترتیب بین طراح و مدیر کسب و کار ترتیب داده شود. براین اساس معین می‌شود که چه نوع مدلی از انواع لوگو ها می تواند بیانگر نوع فعالیت و خدمات کسب و کار شما باشد. پس از آن، با بررسی هدفهای کاری، ابعاد برند و نوع رنگ مشخص می شود.
جهت مشاوره یا استعلام قیمت با کارشناس ما در ارتباط باشید.

مراحل طراحی هویت بصری

1- خلاصه طراحی:  قبل از شروع فرایند طراحی هویت بصری، تمرکز بر روی بیشتر اطلاعات مرتبط در مورد تجارت محصول ضروری است. هرچه خلاصه دقیق تر باشد، طراح بیشتر نیازهای کسب و کار را درک کرده و بهترین راه حل بصری را ارائه می دهد. 


2- تحقیق و طوفان فکری: این تحقیقات به موارد زیر اشاره خواهد داشت.
تعیین ویژگی های صنعت، ملاحظات فرهنگی و جغرافیایی، مشخصات مشتری هدف. 
در فرآیند طراحی هویت بصری، از داده های جمع آوری شده، از طریق یک فرآیند نقشه برداری ذهنی، برای تولید کلمات و ایده ها استفاده می شود که می تواند نمایانگر کسب و کار و تصویر مورد نظر باشد.

 
3- طرح و طراحی: طراحی اجازه می دهد تا بسیاری از مفاهیم را در کوتاه ترین زمان به دست آورید. هدف از ترسیم، ایجاد پیش نویس تصویری از ایده هایی است که با تصورات ذهنی تولید می شوند. داده های ذهنی از برند ابتدا به صورت سیاه و سفید طراحی می شود و در ادامه تمرکز خود را بر روی اصلاح شکل و تایپوگرافی مربوطه لحاظ می نمایند.


4- بازخورد و مرور: مفاهیم به عنوان عناصر جداگانه طراحی لوگو، تایپوگرافی مورد استفاده، طرح رنگ، نمادها یا نمادهای اضافی و غیره ارائه می شوند. منطق بصری پشت هر ایده به طور خلاصه توضیح داده شده است. در ادامه مسیر، بر اساس بازخورد مشتری، طرح اصلی انتخاب شده و طراحی های کاربردی تا تایید نهایی اصلاح می شود.


5- تحویل فایل های نهایی: فایلهای نهایی الزامات اولیه پروژه را برآورده کرده و در قالبهای مختلف به مشتری ارائه می شوند.


6- پشتیبانی مشتری: ممکن است پس از اتمام پروژه، فرمت های فایل یا آثار هنری که ارسال کرده اید، از طرف مشتری مجددا درخواست شود. پشتیبانی مشتری برای مدت نامحدود رایگان است و برای هرگونه مسئله مربوط به اجرای طرح در قابل اجرا است.

 

قیمت طراحی هویت بصری برند

 

تعرفه طراحی هویت بصری برند سازمانی

تعیین هزینه طراحی هویت بصری بر اساس تعداد عناصر موجود و مورد نیاز برای برند و البته تعرفه انجمن صنفی طراحان گرافیک ایران مشخص می شود. در این میان امکان دارد برخی از موسسات طراحی برند با توجه به تجربه و رزومه کاری که دارند،  شرایط و قیمت های مختلفی را ارائه دهند.

مهمترین عوامل موفقیت در طراحی هویت بصری چیست؟

•    به یاد ماندنی بودن برند و هویت بصری
•    یکپارچگی
•    متمایز بودن

سوالات متداول

 • هویت بصری برند چیست؟

  هویت بصری ترکیبی از چندین عنصر گرافیکی و  بصری است که در کنار هم، هویت یک شرکت را معرفی می نمایند. این هویت شامل ارزشها و دیدگاههای آن کسب و کار نسبت به جهان و جامعه است. 

 • چرا طراحی هویت بصری برند مهم است؟

  هویت بصری می‌تواند اهداف یک کسب و کار را مشخص نماید. هر چه هویت بصری در برند از شرایط ایده آل تری برخوردار باشد، می‌تواند برند را در ذهن مشتریان ماندگار نماید. شناخت هویت بصری و طراحی هویت بصری برند مهم هستند، چرا که این ها هویت و شخصیت کاری و تجارت  شما را تشکیل می دهند. برای اینکه یک برند به طور مساوی و به طور مثبت شناخته شود و در جایگاه خود موفق شود، لازم است آن را تعریف کرده و بهترین ویژگی های آن را برجسته نمایید، و آن را منحصر به فرد و جالب جلوه دهید.

 • تفاوت هویت برند با هویت بصری برند چیست؟

  هویت برند ملموس است، مانند نمای برند. نحوه نمایش بصری، خود یک تجارت است. هویت برند چیزی است که می توانید مشاهده نمایید. هویت بصری برند فرایند پیچیده ایتری است. این فرایند باید به طریقی باشد که مشتریان وقتی به کسب و کار شما توجه می کنند، هدف کاری شما را متوجه شوند و برند شما را به یاد خود بسپارند.

 • ویژگی های یک طراحی هویت بصری خوب و موفق کدامند؟

  اصلی ترین ویژگی ها در طراحی هویت بصری برند که عامل موفقیت آن را رقم میزنند و نشانگر یک طراحی خوب می باشند، موارد زیر را شامل می شوند:

  -  به یاد ماندنی بودن برند و هویت بصری
  - یکپارچگی
  - متمایز بودن

 • آیا داشتن برند بوک در هویت بصری برند تاثیری دارد؟

  برند بوک می تواند پیش نمایشی از عملکرد ها و اهداف برند را در اختیار مشتریان قرار دهد. زمانی که قصد دارید به جهت خلق برند برای کسب و کار خود گامهای اولیه را طی نمایید، تنها چیزی که می تواند در قالب یک پکیج مطلوب و کامل تمامی اهداف و توضیحات کاری شما را به جهت طراحی بهترین برند مشخص نماید، داشتن یک برند بوک منحصر به فرد می باشد.

 • تعرفه و قیمت طراحی هویت بصری برند چقدر است؟

  قیمت طراحی هویت بصری برند بر اساس فعالیت های انجام شده مشخص می شود. در ابتدا نیاز است که جلسات مختلفی برای تعیین نیازها و اهداف کسب و کار ترتیب بین طراح و مدیر کسب و کار ترتیب داده شود. تعیین هزینه طراحی هویت بصری بر اساس تعداد عناصر موجود و مورد نیاز برای برند و البته تعرفه انجمن صنفی طراحان گرافیک ایران مشخص می شود.