5 نکته بنیادی برای طراحی لوگوی استارت آپ

5 نکته بنیادی برای طراحی لوگوی استارت آپ

.برای شروع یک استارت آپ موفق نیازی نیست درگیر حواشی بصری باشید، جلو بروید، وقتی موفقیت نسبی پیدا کردید میتوانید برای ظاهر آن اقدام های اساسی کنید

این ایده تقریبا باور تمامی راهنماهای استارت آپ هاست. نمی توان به طور کل آن را غلط تلقی کرد اما با کمی تامل و جستجو در اطراف خود، تعداد کثیری از مشاغل نوپا را می بینیم که به دلیل رعایت این اصل قبل از بزرگ شدن، حالا دیگر نمی توانند در ظاهر برند خود تغییراتی ایجاد کنند. چرا که مخاطب های زیادی پیدا کرده اند که همگی با این کسب و کار به تازگی آشنا شده اند و هنوز آنقدر طول نکشیده که به آن عادت کنند و تغییرات ظاهری آن را به رسمیت بشناسند.

حال چرا این ایده به طور کامل اشتباه نیست؟

به اعتقاد بسیاری از افراد، تدوین ظاهر برند که شامل یک لوگوی بی نقص و یک رنگ خوب متمایز کننده می شود، مستلزم صرف هزینه های بالایی است که برای یک شرکت نوپا می تواند سنگین باشد. اما امروزه با بالا رفتن حجم این گونه مشاغل، بسیاری از از طراحان مستقل و حتی شرکت های تبلیغاتی قسمتی از زمان خود را برای ارائه خدمات به آن ها با هزینه هایی متناسب اختصاص داده اند چرا که می دانند در صورت موفق شدن آن استارت آپ، لوگو و هویت بصری طراحی شده آن ها بیشتر از هر تبلیغی دیده خواهد شد.

شاید تمامی ما در طول روز چند بار لوگوی استارت آپ هایی که بیش از چند سال از عمرشان نمی گذرد را در تلفن های همراه خود می بینیم. این در حالیست که برندهایی که سال های سال سابقه تولید و تبلیغات دارند را شاید تنها روی بیلبوردها و تلویزیون ببینیم که آن هم به سبب فراوانی حجم تبلیغات، و ابتلای مخاطبان به Ad Blindness و یا همان نادیده گرفتن هوشمند تبلیغات توسط کاربر، بسیار کمتر از گذشته دیده می شوند.

در اینجا صحبت از طراحی لوگویی بسیار زیبا با رعایت تمامی موازین نمی کنیم اما با کمی تامل می توانیم حداقل لوگویی بی نقص داشته باشیم تا در صورت بزرگ شدن، بتوان به آن تکیه کرد و با کمی ریدیزاین به فرم قابل دفاعی از آن رسید که در این مرحله، کاربر دیگر متوجه تحولی عظیم در تصویر رائه شده ما نخواهد شد بلکه تغییری ساده را احساس می کند که خوشایند به نظر می رسد. «کسب و کاری که عموماً حول محور تکنولوژی شکل گرفته و پتانسیل رشد بالایی دارد.» این تعریف مرکز کسب و کارهای کوچک آمریکا (USSBA) از استارت آپ ها اشاره به رشد بالا دارد و اینکه احتمال به یکباره فراگیر شدن را در خود دارد. به همین علت بایستی در انتخاب عناصر ظاهری از همان ابتدا دقت لازم را داشته باشند.